За първи път столицата ни ще бъде домакин на изложби на двама от най-известните майстори на фотографията в света – Хари Бенсън и Ричард Аведън. На 5 декември в Телефонната палата ще бъде открита първата самостоятелна изложба на фотографа от шотландски произход – Хари Бенсън.
От следващата седмица Германия ще започне да каталогизира онлайн 590 от откраднатите от нацистите картини по време на Втората световна война. Повече за мащабната кражба на картини можете да прочетете тук. Този случай е бил разкрит през февруари 2012 г., но едва преди две седмици стана достояние за обществото.
още >>
Произведенията на внука на създателя на психоанализата – световноизвестния художник Лушън Фройд, никога не са представяни в Германия или Австрия. Две години след неговата смърт обаче, подобна изложба е факт.
още >>
През 1927 г. сюрреализмът претърпява обрат. Повечето художници сюрреалисти, сред които Андре Бретон и Салвадор Дали, решават да се присъединят към Френската комунистическа партия.
още >>Триптих на родения в Дъблин британски художник Френсис Бейкън стана най-скъпото в света произведение на изкуството, след като бе продадено на търг от аукционната къща "Кристис" за 142,4 млн. долара. Досега рекордът се държеше от версия на картината "Викът" на Едвард Мунк, която миналата година бе продадена за 119,9 млн. долара. Повече за тази продажба прочетете тук.
Най-богатият човек в Китай - Уан Цзиенлин бе засипан с обвинения, след като неговата компания „Wanda Group” похарчи $ 28.0 милиона за картина на испанския художник Пабло Пикасо. Хората в Китай недоумяват неговата екстравагантна покупка и поставят под съмнение патриотизма му. Уан Цзиенлин купи миналата седмица, на търг на Сотбис произведението "Клод и Палома" (1950 г.), изобразяващо двете най-малки деца на Пикасо, и то за сума повече от два пъти по-висока от неговата първоначална оценка от $ 12.0 милиона.
още >>Вчера в Лондон бе съобщено, че 2014 г. ще бъде годината на англо-руския културен обмен. През 2014г. културният обмен Великобритания-Русия ще включва мащабна изложба на Казимир Малевич в „Tate Modern” през м. юли следващата година. През септември във „Фондация Екатерина” в Москва ще бъде представена изложба на движението „Млади британски артисти” (Young British Artists) и ще бъдат включени ранни творби на артисти като Деймиън Хърст и Трейси Емин. Прочетете повече за произведенията на Хърст тук.
още >>Творбата "Катастрофа на сребърната кола" от Анди Уорхол беше продадена за рекордните 105 милиона долара на търг за произведения на следвоенно и съвременно изкуство на аукционна къща "Сотбис" в Ню Йорк. Счита се, че търгът е най-доброто постижение в историята на "Сотбис" - продажби на обща стойност 380 милиона долара. Сумата е съвсем близо до предварителната оценка на аукционната къща от 394 милиона долара.
Бронзовата скулптура на Алберто Джакомети "Голямата глава на Диего" беше продадена на търг в Ню Йорк за 50 млн. долара. Организатор на аукциона, в който бяха продадени и други важни произведения на модернизма, е къщата "Сотбис". Бюстът "Голямата глава на Диего" е творба от 1955 г., която изобразява по-малкия брат на художника. Известно е, че той е бил любим модел на Джакомети.
Уникална изложба с произведения от една от най-важните частни колекции в Европа е представена в Китай. Експозицията „Рубенс, Ван Дайк и фламандската живописна школа: Шедьоври от колекцията на принца на Лихтенщайн” заема залите на Китайския национален музей в Пекин. Тя бе открита на официална церемония, в присъствието на различни представители на една от най-старите аристократични фамилии в Европа – Дом Лихтенщайн. Изложбата ще продължи до 15 февруари, като в нея са представени над 100 творби на фламандското изкуство от XVI и XVII век .
още >>
Най-доброто от българското изкуство, създадено в периода 1972-1982 г., е експонирано в мащабна изложба в залите на СБХ като част от ретроспективното честване „120 години българско изкуство”. 552 творби представят цяло едно десетилетие от развитието на българското изкуство.
Миналата седмица Париж бе домакин на търг за т. нар. съвременно градско изкуство (urban contemporary art), който счупи всички досегашни рекорди за продажби на подобен тип произведения. Той беше проведен от аукционна къща Digard и в него бяха включени водещите художници в това направление в изкуството.
още >>
Едно от най-ценните съкровища в света е изложено за първи път в Museo Fondazione Roma di Palazzo Sciarra, Рим. „Съкровището на Сан Дженаро" – светецът-покровител на Неапол, много рядко напуска пределите на южния италиански град. То се пази ревностно от властите вече седем века.
Герхард Рихтер започва работа по своята серия „ATLAS” през далечната 1962 г. и след пет десетилетия на непрекъснати допълнения и изменения, я приключва през 2013 г. Изложбата е представена в Städtische Galerie im Lenbachhaus в Мюнхен, в родната му Германия и включва всички плочи, които музеят започва да колекционира след 1996 г.
още >>
На 18 ноември от 18:00 ч. предстои откриване на международната графична изложба “Corpo IN/formazione 2013–2014“ в галерия „Академия“ към НХА. Corpo IN/formazione 2013–2014“ е следващото издание на международния проект “Corpo Ex Posto 2010–2011” между НХА, София и Академията за изящни изкуства – Венеция. Първото издание премина много успешно и беше оценено изключително позитивно от публиката и академичните общности както в Италия, така и в България.
Портрет на лидера на бившия Съветски съюз и бащата на Болшевишката революция от 1917 г., Владимир Ленин, създаден от прочутия поп арт художник Анди Уорхол, ще бъде връхната точка на търга на Бонамс за графични произведения, който ще се проведе на 19 ноември на Ню Бонд Стрийт, Лондон. "Ленин", създаден през 1987 г., е цветна сериграфия, която е подписана с молив и е с тираж РP : 1/6.
още >>
Миналата седмица на официално събитие в Serpentine Gallery в Лондон Виктор Пинчук обяви, че за трети път неговата фондация Future Generation Art Prize ще връчи награда в размер на $ 100,000 на съвременен художник, без значение от неговата националност или държава. На събитието в Serpentine Gallery присъстваха личности като Деймиън Хърст, Олафур Елиасон, Зиад Антар, директорът на Serpentine Gallery - Джулия Пейтън-Джоунс, както и много други. Повече за Виктор Пинчук можете да прочетете тук.
още >>
В едно занемарено жилище в Мюнхен най-неочаквано бяха открити 1 500 картини на велики художници. Всички тези произведения на изкуството са били иззети навремето от нацистите. Откритието на баварските митнически служители е уникално - става дума за 1 500 творби на художници като Пикасо, Матис, Шагал, Клее и Дюрер, които дълго време са били смятани за изчезнали. За заграбени от нацистите произведения на изкуството, които наскоро бяха върнати на законните наследници прочетете тук.