Нов специализиран детски музей по американски образец - един от първите в Източна Европа, ще отвори врати през 2015 г. в София, съобщава вестник "Ню Йорк таймс". Проектът е на стойност 15 млн. щатски долара и е финансиран от фондация "Америка за България". Музеят ще се помещава в ремонтираната сграда на университетска лаборатория в "Студентски град" и ще бъде на площ от 3 250 кв.м.
От 5 декември Ватиканa ще бъде домакин на изложба, посветена на испанския архитект Сантиаго Калатрава. Това е първият път, в който градът-държава организира шоу за творба на жив архитект, следва и откриването на първия павилион на Светия престол на тазгодишното Венецианско биенале – ходове, които „отразяват продължаващото отваряне на Ватикана и на църквата към изкуството в наше време“, споделя Микол Форти, главната кураторка на съвременно изкуство във Ватиканските музеи и кураторка на шоуто на Калатрава.
още >>С наближаването на сезона на празниците архивите на института Смитсониън с американско изкуство ще ни представят отблизо личната празнична кореспонденция, която прочутите американски художници са изпращали на приятели, роднини и колеги. „Ръчно изработени празнични картички от Архивите на американското изкуство“ ще могат да се видят от 28 ноември до 5 януари.
още >>
Тобиас Майер, главният водещ на търговете на „Сотбис”, напуска аукционната къща. Тази новина буквално взриви всички световни медии. Това се случва само седмица, след като „Сотбис” регистрира най-високата продажба в своята история.
още >>Мексико Сити има нова галерия, в която е представена най-голямата частна художествена колекция на Латинска Америка. Сградата, чието официално откриване се състоя миналата седмица, е проектирана от британската фирма "Дейвид Чипърфийлд аркитектс" в сътрудничество с местното студио TAAU.
Министърът на културата и комуникациите на Франция Орели Филипети съобщи по време на посещението си в Обединените арабски емирства (ОАЕ), че Лувърът в Абу Даби ще бъде открит на 2 декември 2015 година. От своя страна президентът на Лувъра - Жан-Люк Мартинез е информирал, че сега парижкият музей подбира триста експоната, които ще бъдат изложени в Абу Даби.
На 3 декември (вторник) 2013 г. oт 18:00 ч. в галерия „Академия“ на ул. „Шипка“ 1 се открива изложба на известния български художник проф. Тома Върбанов. Ще бъдат представени непоказвани негови живописни творби, създадени през последните 20 години. Изложбата ще открие проф. д. изк. Чавдар Попов, а музикалното изпълнение е на джаз изпълнителите Димитър Льолев и Никола Горялов. Каталогът на изложбата е по проект на проф. Божидар Йонов.
Достолепната сграда за първи път отваря врати през 1897 г. като Национална галерия за британско изкуство. Сега обаче, тя е далеч от първоначалния си вид, като архитектите умело са "отворили" старите структури - понякога доближавайки ги до викторианския им произход, а друг път създавайки нови пространства и връзки.
още >>Четвъртото издание на „Фестивал на съвременната керамика” се организира от секция ”Керамика” към СБХ и ще се открие в салоните на галерия-книжарница „София Прес” и в галерия „Дебют” на 29 ноември. Своебразно продължение на традиционните ежегодни керамични изложби, които са и празник за художниците-керамици, които честват на 12 декември своя покровител - Свети Спиридон, този форум е етап от реалното състояние на керамичното изкуство.
В 14-странично писмо до министъра на младежта, изкуството и културата на Австрия - д-р Клаудия Шмид, от дружеството „Приятели на сецесиона” и Асоциацията на художниците на Виенския сецесион нарекоха несправедливи претенциите на наследниците на индустриалеца Ерих Ледерер върху собствеността на прочутия „Бетовенов фриз”, дело на големия австрийски художник Густав Климт.
В Санкт Петербург, в Шуваловския дворец, е създаден частен музей, посветен на бижутерското изкуство на Карл Фаберже, на неговите съвременници и последователи. Презентацията на новия музей беше проведена във вторник от основателя на културно-историческия фонд „Връзка на времената” и известен руски предприемач Виктор Векселберг. Основа на експозицията е колекцията великденски яйца на фирма Фаберже, придобити от Векселберг през 2004 година от наследниците на американския вестникарски магнат Маклолм Форбс.
Серията от изложби, които предстоят в Лондон, показва, че има нов начин за правене на бизнес в частните галерии. Възможността да се покажат истински творби с музейна стойност (защото много от тях са в действителност, взети назаем от музеи) води до увеличаване на престижа на галерията, макар и организирането на такива изложби на пръв поглед да не се поддава на търговската логика.
още >>
Божествената лавандулово осветена визия на заснежената Хималайска планина от Николай Рьорих в картината „Кангчендзьонга“ (1935-1936) е един от акцентите в търга The Russian Sale, който ще се проведе в аукционна къща „Бонамс“ на 27 ноември. Картината се оценява на 800 000 – 1 200 000 паунда и е подписана от Рьорих в долния десен ъгъл. Това е може би най-значимото изобразяване на легендарната планина Кангчендзьонга, някога появявало се на търг. Повече за търговете на „Бонамс” можете да прочетете тук и тук.
още >>
Ателието на знаменития художник Пийт Мондриан, което беше считано за отдавна разрушено, е открито в холандското село Бларикюм, недалеч от мястото, където било първоначално построено.
За първи път столицата ни ще бъде домакин на изложби на двама от най-известните майстори на фотографията в света – Хари Бенсън и Ричард Аведън. На 5 декември в Телефонната палата ще бъде открита първата самостоятелна изложба на фотографа от шотландски произход – Хари Бенсън.
От следващата седмица Германия ще започне да каталогизира онлайн 590 от откраднатите от нацистите картини по време на Втората световна война. Повече за мащабната кражба на картини можете да прочетете тук. Този случай е бил разкрит през февруари 2012 г., но едва преди две седмици стана достояние за обществото.
още >>
Произведенията на внука на създателя на психоанализата – световноизвестния художник Лушън Фройд, никога не са представяни в Германия или Австрия. Две години след неговата смърт обаче, подобна изложба е факт.
още >>
През 1927 г. сюрреализмът претърпява обрат. Повечето художници сюрреалисти, сред които Андре Бретон и Салвадор Дали, решават да се присъединят към Френската комунистическа партия.
още >>