Партньорката на Павленски, Оксана Шалигина, също бе призната за виновна и осъдена на две години затвор, от които 16 месеца условно. Тя прекара три месеца в ареста, а останалите пет ще бъде на свобода, но с електронна гривна.
Двойката бе обвинена в „унищожаване на имуществото на трети лица по обществено опасен начин“. Павленски и Шалигина също са задължени да платят обезщетения на френската национална банка (18 678 евро за физически щети, 3 000 евро за морална вреда) и такива за покриване на съдебните разходи (1 000 евро). Съдът нарече присъдата "предупредителна", като същевременно забранява на осъдените да притежават оръжия в продължение на пет години.
По време на съдебното заседание художникът заяви, че няма да плати парите и не е съгласен с решението на съда.
Павленски беше арестуван в нощта на 15 срещу 16 октомври 2017 г., след като заедно с Шалигина, подпалили вратата на националната френска банка на площад Бастилията в Париж. С действията си Павленски се опита да "съживи революцията във Франция". „Банкерите заеха мястото на монарсите. Възстановяването на революцията във Франция ще разпали огъня на революцията в целия свят ”, обясни художникът за същността на палежите. От момента на задържането му той се намира в затвора Флери-Мерожис в предградие на Париж. Там той многократно се е оплаквал от жестоко отношение, започвал гладна стачка, бил заключван в карцера, но въпреки това през септември 2018 г. бе освободен под гаранция.
По-рано френските власти проведоха психиатрично изследване на Павленски, което показа, че художникът има мании и разстройство на личността. Струва си да се отбележи, че подобни прегледи бяха провеждани няколко пъти в Русия във връзка с неговите действия, но всеки път психиатрите признаваха Павленски за нормален.
Пьотр Павленски стана известен с акциите си в Санкт Петербург (увит в бодлива тел той протестира на площада през законодателната асамблея) и „Фиксация“ (пърформанс, в който той приковава скротума си към Червения площад в Москва), както и „Заплаха“ (подпалването на вратата на сградата на ФСБ на ул. Лубянка в Москва). Той е осъден за подпалване на гуми на моста Мало-Конюшен в Санкт Петербург през февруари 2014 г., но съдът го освобождава от наказание поради изтичане на давността. По-късно, на 9 ноември 2015 г., за подпалването на вратата на главната сграда на ФСБ на Лубянка, той е осъден на глоба в размер на половин милион рубли за умишлено увреждане на културни ценности.
През зимата на 2017 г. Павленски със семейството си напусна Русия, след като актрисата Анастасия Слонина го обвини в сексуално насилие, за което художникът е призован в Следствения комитет на Руската федерация. В допълнение към това, към него са възбудени дела за побой. Самият Павленски нарича обвиненията клеветнически. Той потърси политическо убежище във Франция, което получи през май 2017 г.
Посмъртната маска на Егон Шиле бе продадена за рекордна цена на търг. Ai-Da, хуманоидният робот художник също надмина очакванията
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Добавете коментар