НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Купувач на Банкси планира да построи арт център в Уелс (22.01.2019)
Season's Greetings изобразява дете, което се наслаждава на снеговалежа, който погледнато от друг ъгъл всъщност са падащи частици пепел, което говори за лошото качество на въздуха в района, зависим от местните стоманодобивни предприятия. Джон Брандлързакупи Season´s Greetings, за неразкрита сума от шест цифри; Иън Люис, работник в стоманената промишленост, който притежава гаража, каза пред вестник Sun, че „офертата е била по-малка от другите, но Брандлър се е съгласил да запази графита в града.
още >>
Кои са най-очакваните изложби през 2019 г.? (15.01.2019)
Кои са най-очакваните експозиции в Европа през тази година? Дългоочакваните мащабни изложби посветени на Леонардо и Рембранд със сигурност ще привлекат рекорден брой посетители, почитатели на Старите майстори, но Тинторето, Баухаус или дори Бил Виола могат да изненадат арт любителите.
още >>
Пловдив 2019 – какво предстои? (15.01.2019)
Този уикенд официално стартира програмата на "Пловдив - Европейска столица на културата 2019". Изложби в Градската художествена галерия в Пловдив и в Тютюневите складове, концерти, изпълнения на живо и уъркшопи са само част от началото на програмата. Музей в Баден-Баден ще покаже нашумяло произведение на Банкси (15.01.2019)
Баденският музей отбелязва, че много институции от различни страни са се борили за правото да станат първата платформа, където ще бъде показана творбата (наричана в прессъобщението „нов знаков образ на световната култура”), но концепцията за експонирането й, предложена от музея на Фридер Бурда, спечелила симпатиите на собственика на произведението. Допълнителен аргумент в негова полза е изложбата за уличното изкуство, проведена през 2014 г. в Баден-Баден.
още >>
Пьотр Павленски е осъден за палежа на френската национална банка (15.01.2019)
С действията си Павленски се опита да "съживи революцията във Франция". „Банкерите заеха мястото на монарсите. Възстановяването на революцията във Франция ще разпали огъня на революцията в целия свят ”, обясни художникът за същността на палежите. От момента на задържането му той се намира в затвора Флери-Мерожис в предградие на Париж. Там той многократно се е оплаквал от жестоко отношение, започвал гладна стачка, бил заключван в карцера...
още >>
Лика Янко - художничката, на която за 14 години е забранено да прави изложби (08.01.2019)
В Галерия "Васка Емануилова" се открива изложбата "Близката чужденка" на художничката Лика Янко, останала като самобитен талант в историята на българското изкуство, съобщават от галерията. Изложбата може да бъде видяна до 20 февруари 2019 г.
още >>
Полският колекционер Гражина Кулчик откри частен музей в швейцарските Алпи (08.01.2019)
На повече от два часа път с кола от Цюрих и почти час от Сейнт Мориц, Muzeum Susch има за цел да привлече „отдадени любители на изкуството, които са готови да прекарат цял ден в проучване и изучаване на изложбите, наслаждавайки се на невероятната природа наоколо". Сред „арт-дестинациите извън мрежата” Кулчик цитира като вдъхновение остров Наошима в югозападната част на Япония и галерията на фабриката Kaviar в норвежкия Лофотенски архипелаг
още >>
Италия спира картини на Леонардо от участие в юбилейна изложба на Лувъра (08.01.2019)
Италианското правителство потвърди, че ще блокира предварително договорения заем от произведения на Леонардо да Винчи, част от колекциите на италиански музеи обещани на Лувъра в Париж. През 2017 г. тогавашният италиански министър на културата Дарио Франсечини се съгласи да отпусне няколко картини и рисунки за изложбата „Леонардо да Винчи“ в Париж през есента
още >>
Делакроа и Бионсе водят рекорден брой посетители в Лувъра (08.01.2019)
Един от най-запомнящите се клипове на Бионсе я показва сред най-известните произведения във френския музей. Това вероятно е привлякло по-младото поколение, а музеят дори прави специален аудио гид с произведенията показани във видеото; в От Лувъра заявяват, че повече от половината посетители са на възраст под 30 години.
още >>
Михаил Пьотровски - стар майстор на дипломацията в Ермитажа (08.01.2019)
Защо се полагат всички тези усилия? Пиеро дела Франческа е любимец на Пьотровски, но по-важното е, че изложбата отбелязва „нов период в живота на Ермитажа”, казва той, основавайки се на „много силни културни връзки” и „престижната” репутация на музея. Пьотровски се стреми към глобална експанзия чрез изложби и културен обмен.
още >>
5-те най-скъпо продадени картини на търг през 2018 (25.12.2018)
Макар да има много забележителни лотове, списъкът е доказателство, че големите истории се появяват просто докато преглеждаме цифрите. Рапърът Диди влезе в историята, с това че е похарчил 21,1 милиона долара за „Past Times” (1997) на Кери Джеймс Маршал, което го прави най-скъпият жив чернокож художник, но тази творба не влиза дори в топ 50 на годината. Джени Савил се превърна в най-скъпия жив художник- жена, когато нейната творба се продаде за 12.4 милиона долара, но този успех не успя да пробие топ 100.
още >>
Коледна картичка от Банкси (25.12.2018)
„Прекрасно е, защото носи много послания“, заявява местен жител. „Когато за пръв път я погледнете от този ъгъл, изглежда, че там има малко дете, което играе със снега. Но когато видиш пламъците и замърсяването, което идва от другата страна на картината, се разкрива мисълта за Порт Талбот
още >>
КАТАЛОГ НА ЕДНА КОЛЕКЦИЯ (25.12.2018)
Повод за това е факта, че Националната галерия представя 91 живописни произведения от колекцията на Боян Радев. В залите на Двореца са показани автори като Жорж Папазов, Златю Бояджиев, Давид Перец, Бенчо Обрешков, Елиезер Алшех, Илия Петров, Карл Йорданов, Иван Ненов и много други, които изграждат облика на българското изкуство през ХХ век.
още >>
В ПРЕДСТАВАНЕ НА МАЛКО ПОЗНАТИ ЕВРОПЕЙСКИ ТРАДИЦИИ (25.12.2018)
Домът на хумора и сатирата в Габрово представя изложба фотография на тема "Карнавалните традиции на остров Сардиния". Автор на изложените 24 фотографии е Андреа Салваи - учител по природни науки в средното училище. Роден през 1973 година, Салвини от малък е в плен на фотографията
още >>
Исторически мозайки във Витлеем заискриха отново за Коледа (18.12.2018)
Първата църква „Рождество Христово“ е построена през четвърти век от римския император Константин и майка му Елена. Тази оригинална структура се смята, че е разрушена от пожар, но Пиаченти заяви, че по време на реставрацията не са открити следи от изгаряне, което го кара да мисли, че земетресение е по-вероятна причина.
още >>
"Творби и размишления" - изложба на Атанас Пацев в София (18.12.2018)
Неприемливият експресивен пластичен език, експериментите с перспективата, броденето из табуираните полета на еротичното, бунтарският текст „За безтегловността”, публикуван в брошура към изложбата му от 1968 г., са част от забравената днес съпротива на Пацев срещу неписаните правила за правилно поведение в едно общество със строга йерархична структура.
още >>
Ай Вейвей с нова серия Зодиак (18.12.2018)
Ай Вейвей започва да мисли за още една версия на зодиакалните животни малко след създаването на скулптурите от 2012 г., той работи върху няколко възможни дизайна. Серията Зодиак (2018) LEGO продължава по темата за зодиакалните глави (2010) и представя смела, ярка и игрива интерпретация на зодиака, като използва хиляди LEGO тухлички - съвременен материал, който удължава живота на тези древни животински мотиви.
още >>
Ретроспектива на Оскар Кокошка в Цюрих (18.12.2018)
За художниците днес, експресионистичния стил на Кокошка е категоричен или скрит източник на вдъхновение. Те ценят артикулацията на четката, хвалят неговото открито, космополитно отношение или споделят пацифизма, който, особено след травматичните преживявания от Първата световна война, минава като нишка през работата, живота и наследството на Кокошка. След последната си голяма солова изложба на Оскар Кокошка през 1986 г. Kunsthaus се стреми да запознае ново поколение посетители с този художник
още >>
Експонати от Лувъра на изложба в София (11.12.2018)
Археологическите проучвания на Аполония Понтийска започва френският дипломат барон Жюл Александър Дегран през 1904 г. Те са продължени от най-известните тогава български изследователи. Разкопките се провеждат с различна интензивност през целия ХХ в. От 2002 г. в изследването на Аполония се включва и френски екип.
още >>
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!