НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Изложба с творби на Дечко Узунов отбелязва 120 години от рождението на художника (19.02.2019)
Роден в края на ХIХ век, животът и творчеството на Дечко Узунов преминават през почти целия ХХ век. Вложил в живота си толкова много динамизъм, колкото и в творчеството си, художникът винаги е бил обект на интерес от страна на критиците, журналистите, колегите и широката публика. Известен като портретист, изявил се като майстор на монументалното изкуство, оценяван високо за своите композиции, пейзажи, натюрморти и
още >>
Баухаус на 100: художниците и тяхното наследство в Сотбис (19.02.2019)
Другата звезда в предстоящия търг – Оскар Шлемер неуморно се стреми да постигне и синтезира изкуствата и от всички, които преподават в Баухаус, неговите творби вероятно най-пълно въплъщават неговите и идеали. През 1920 г. художникът е поканен от Валтер Гропиус да се присъедини към училището
още >>
Стотици протестират срещу спонсорството на British Petroleum за изложба в Британския музей (19.02.2019)
Около 350 активисти и художници се събраха пред музея, изразявайки гнева си срещу експозицията озаглавена „Аз съм Ашурбанипал, цар на света, цар на Асирия“. По-рано през седмицата те вече организираха своя собствена изложба в галерия P21 в централната част на Лондон, която трябва да продължи до 2 март наречена „Аз съм British Petroleum, крал на експлоатацията, крал на несправедливостта“
още >>
ЕМА ВАНКОВА ПРЕДСТАВЯ ЖИВОПИС И ЛИРИКА В ГАЛЕРИЯ СЕЗОНИ (12.02.2019)
Ема се числи към онези творци, които чрез себе си дават преценка за човека и човешкото. В живописта си тя се движи на границите между фантазия, реализъм, поетичната абстракция, магичната реалност и асоциативно-метафоричния похват.
още >>
Микеланджело вече е достъпен за всеки (12.02.2019)
Собственост върху произведенията на изкуството - идея, която отдавна вълнува умовете на финансистите. Опитите да се обединят много малки инвеститори за съвместна инвестиция в шедьоври са правени повече от веднъж. Наскоро темата отново стана актуална. Американската компания Millenium Fine Art пусна на фондовата борса Nasdaq 7,5 милиона акции от придобитата от нея картина, описана като произведение на Микеланджело. Цената на всяка акция е $ 10.
още >>
Ерик Йохансон е "От другата страна на реалността" (12.02.2019)
Йохансон придобива световна слава благодарение на необичайните си сюрреалистични картини, създадени от фрагменти от много снимки. Фантастични пейзажи и невъзможни светове, които се появяват на базата на истински снимки, се превръщат в парадоксални изображения, носещи сатиричен или философски характер.
още >>
Питер Брьогел Стария: Нови изследвания и последни открития (12.02.2019)
Инфрачервени рефлектограми показат, че при създаването на някои от картините си Брьогел Младши е използвал картоните, наследени от баща му. Това са завършени в графичен материал картони с пробиви по очертанията на фигурите, чрез които се се насипвал въглищен прах и атка се прехвърляла картината на дъската. Най-изненадващото е, че самият Бройгел е правил тези картони при създаването на оригиналните си версии.
още >>
Не проучване, а реклама от Албрехт Дюрер (12.02.2019)
Прочутата картина „Ръцете на молещия“ на Албрехт Дюрер изобщо не е етюд за централната част на олтара на Гелер, както се смяташе в продължение на няколко века, а самостоятелна творба, един вид реклама на майстора. Тази революционна хипотеза, изтъкната от Кристоф Метцгер, главния куратор на виенската Албертина, ще бъде тема на голяма ретроспектива на художника, която ще бъде открита в музея в края на годината (Албрехт Дюрер, 20 септември 2019 г. - 6 януари 2020 г.).
още >>
Музеят V&A откри най-голямата изложба на Диор (05.02.2019)
Базирана на голямата изложба „Christian Dior: Couturier du Rêve“, организирана от „Musée des Arts Décoratifs“, Париж, изложбата е преосмислена в музея V&A. Съвсем нова секция, изследва очарованието на дизайнера от британската култура. Диор се възхищава на величието на големите къщи и градини на Великобритания, както и на проектираните във Великобритания океански лайнери, включително “Кралица Мери“. Освен това, той има предпочитания към костюмите на Savile Row. Първото му британско модно ревю се провежда в хотел Савой в Лондон, а през 1952 г. основава Christian Dior London.
още >>
Фондация Бейлер показва Пабло Пикасо от синия и розовия му периоди (05.02.2019)
За първи път в Европа /до 5 май, 2019г./, шедьоврите от тези критични години, повечето от които са крайъгълен камък по пътя на Пикасо към славата като най-известния художник на двадесети век, са представени заедно, в концентрация и качество, които са несравними. Картините на Пикасо от този период са едни от най-добрите и емоционално примамливи примери за модерна живопис и са сред най-ценните и търсени творби в цялата история на изкуството. Малко вероятно е те да бъдат видени отново в такава селекция на едно място.
Пушкинският музей ще покаже 200 рисунки от колекцията си в Париж (05.02.2019)
Графичната колекция на Музея на Пушкин е втората по големина и най-голяма част от музейната колекция. Тя включва повече от 350 000 гравюри на различни училища и епохи, както и около 27 000 рисунки на европейски и руски художници от 15-21 век. Основаването на фонда се формира от колекцията на кабинета за гравиране на Музея Румянцев, а след това редовно се попълва с подаръци, придобивания, програми от други музеи и държавни институции.
още >>
Скица на Рубенс продадена за рекордните 8,2 млн долара от нидерландското кралско семейство (05.02.2019)
"Етюд на гол мъж с повдигнати ръце", датиран от 1608 г., стана най-скъпият лот на аукцион за рисунки от стари майстори на Сотбис. За него се разгърна сериозна борба между двама участници, в резултат на което цената на лота - 8,2 милиона долара (включвайки комисионната на аукционната къща) се оказа почти три пъти по-висока от предварителната оценка от 2,5 до 3,5 милиона долара.
още >>
Изследват Модилиани и неговите тайни (05.02.2019)
Десет художествени институции, съвместно с Центъра за реставрация и изследвания на музеите на Франция (известни като C2RMF), започват двегодишно технологично изследване на всички произведения на Амедео Модилиани, съхранявани в държавните колекции. Проектът "Модилиани и неговите тайни" включва 29 експоната: 3 скулптури и 26 картини, включително "Портрет на брюнетка", принадлежащ на Музея за изящни изкуства в Нанси и вече не се считащ за автентичен
още >>
ОБЯВЯВАТ НОСИТЕЛЯ НА НАЦИОНАЛНАТА НАГРАДА ЗА ЖИВОПИС „Владимир Димитров – Майстора“ (29.01.2019)
На 1 февруари 2019 г., 12.00 ч., в Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“ ще се състои седмото издание на церемонията по връчване на Националната награда за живопис на името на Майстора. Тя съществува от 1973 г. до края на 80-те години на миналия век, след което е възстановена през 2012 г.
още >>
Отпечатъкът на Леонардо да Винчи e открит на рисунка в Кралската колекция (29.01.2019)
Отпечатъкът е от левия му палец (художникът е левичар), и е открит върху медицинска рисунка. Алан Доннитор, бившият реставратор на колекцията, установи, че червеникаво-кафявото мастило на отпечатъка е същото като на рисунката, така че Леонардо вероятно е „вдигнал листа с омастилени пръсти“. На обратната страна също има зацапана следа от левия му показалец.
още >>
Посетител излезе от московската художествена галерия с картина за $ 1 милион (29.01.2019)
Посетител е откраднал картина за 1 милион долара от руската Третяковска галерия посред бял ден, след като нищо неподозиращите хора наоколо предполагат, че той работи там. Кадри от охранителните камерипоказаха, че заподозреният мъж спокойно се доближава до произведение на изкуството в неделя в Третяковската галерия в Москва. След като се спира да погледне картината на Кримската планина, от Архип Куинджи, мъжът просто я сваля от стената и излиза.
още >>
Директорът на Британския музей: Вземането на мраморните статуи от Партенона е креативен акт (29.01.2019)
Директорът на Британския музей провокира възмущение, като заяви, че пренасянето във Великобритания на мраморните скулптури от Партенона, през 19-ти век може да се разглежда като "творчески акт". Хартвиг Фишер даде интервю за гръцкия вестник Ta Nea, в което изключи връщането на 2500-годишните скулптури, които много хора в Гърция и на други места по света смятат за откраднати.
още >>
Арт събитията, които светът очаква тази година (22.01.2019)
Най-старото биенале в света ще се проведе това лято и есена за 58-и път, тази година с българско участие - инсталацията "Как живеем" с куратор Вера Млечевска и автори Рада Букова и Лазар Лютаков. Така България ще присъства на Венецианското биенале за пръв път от 2011 г., когато национално участие на страната
още >>
Герхард Рихтер изрази недоволство от филма за себе си, който е номиниран за Оскар (22.01.2019)
Недоволство от резултата, обаче изрази самият Рихтер в интервю за филма в New Yorker. Преди началото на снимките той си е сътрудничил с творческата група, консултирал режисьора и даже е разрешил да поканят неговия асистент за пресъздаване на новаторските му платна. Фон Донерсмарк се консултира също и с Роберт Стор, куратор на ретроспективата на Рихтер през 2002г. в МоМА. «Много е хубав, но не това, което очаквах»
още >>
Модернистичната визия на Егон Шиле „Триестка риболовната лодка“ се появи за първи път на търг (22.01.2019)
"Германското и австрийското изкуство отново са в светлината на прожекторите, като колекционери потвърждават интереса си към редки и силни експресионистични картини, както станахме свидетели на нашия търг в Ню Йорк през ноември, не само с пейзажа на Шиле, който се продаде два пъти над първоначалната си оценка от $ 24.6 милиона, но също така и с нови рекорд за Оскар Кокошка, Лудвиг Мейднер и изключителна цена за масло от Ернст Лудвиг Кирхнер
още >>
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!