НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Мона Лиза от кубчета Рубик донесе 480 000 евро на търг в Париж (26.02.2020)
Слама, който работи под псевдонима „Invader“, шеговито се счита за основател на нова школа в изкуство, която използва емблематичния пъзел от 80-те години на миналия век като „рубикубизъм“.
още >>
ГДР носталгията придобива нова популярност в Германия (26.02.2020)
Голяма мозайка, състояща се от 70 хиляди елемента, се завърна на един от площадите на Ерфурт след много години, прекарани в склада. Очевидно можем да говорим за промяна в възприемането на общественото изкуство от времето на ГДР. Това изкуство е упреквано в продължение на три десетилетия с нездравословна идеологическа тежест и без историческа стойност.
още >>
Ай Вейвей пуска работни якета: произведение на изкуството, което всеки може да си направи сам (18.02.2020)
Работните якета са всъщност промишлени предпазни якета, свързани помежду си с циповете си. Извадени от първоначалната си функция, те се сливат в безформена мека скулптура. Ансамбълът от оранжеви якета е поставен върху конструкция направена от стоманени тръби или окачен на куки, завинтени в стената. Оранжевите якета със своите светлоотразителни ивици демонстрират сигурност и по този начин
още >>
Руският художник Петър Павленски отново e aрестуван в Париж (18.02.2020)
През май 2017 г. френското правителство предостави на Павленски политическо убежище, след като той напусна Русия поради обвинения в сексуално насилие. По-късно същата година, като част от „политически пърформанс“, той подпали входа на сградата на банка в Париж, осъждайки банкерите като новите монарси.
още >>
„Музей на Оскарите“ ще отвори тази година в чест на Кърк Дъглас (11.02.2020)
Структурата, наподобяваща кълбо - проектирана от Ренцо Пиано сякаш плава, за да символизира „фантазията и магията на филмите“ и е свързана чрез небесни мостове с преобразуван универсален магазин, в който се намират основните галерии.
още >>
Тайните шедьоври, които крият някои стари сгради (11.02.2020)
Факт беше, че във Ватиканския дворец има някои произведения на Рафаeл, които не са идентифицирани като негови от историците на изкуството. В биографията на художника, нейният автор Джорджо Вазари сочи, че някъде във ватиканските интериори Рафаел рисува две фигури, експериментирайки с маслени бои. Но кои фигури са това, никой не знаеше.
още >>
Бъдещият музей за миграцията FENIX се сдоби с фрагмент от Берлинската стена за 62 000 евро (04.02.2020)
„Миграционните“ музеи изследват миграцията на хората в миналото, настоящето и бъдещето. Настоящата тенденция в развитието на тези музеи, наречени по различен начин в световен мащаб, е интересно явление, тъй като може да допринесе за създаването на нова човешка идентичност на индивидуално и колективно ниво. Редица европейски страни - например Франция, Германия, Италия, Холандия, Португалия, Испания
още >>
Южнокорейската бой банда BTS стартира проект със звезди на съвременното изкуство (28.01.2020)
Британският скулптор Антъни Гормли създава не по-малко впечатляваща творба - мащабна „рисунка в пространството“ на третия пристан в новия парк Brooklyn Bridge, който предлага зашеметяваща гледка към Ню Йорк. Скулптурата New York Clearing (2020) е „линия, направена от 18 км въртяща се алуминиева тръба без край и без начало“. Произведението ще бъде изложено от 4 февруари до 27 март.
още >>
Египетска мумия на жрец „проговори“ (28.01.2020)
Когато е бил жив, Несямун е бил египетски свещеник, който пеел и прокламирал думи за поклонение в храма Карнак в Тива. След смъртта му той е ритуално мумифициран и запечатан в ковчег с надпис „Несямун, истината на гласа.“ Сега, след около 3 000 години в отвъдното и с помощта на 3-D принтиран гласов тракт, Несямун отново може да бъде чут.
още >>
Автопортрет на Ван Гог, отхвърлен със съмнението, че е фалшив е удостоверен за оригинал (21.01.2020)
Автопортретът от Осло е силно смущаващ образ, изобразяващ художника докато излиза от тежка психическа криза. Според Луи ван Тилборг, старши изследовател в музея в Амстердам, това е „единственото произведение, което Ван Гог е рисувал, докато страда от психоза“. Като такъв, новият автопортрет представя уникален поглед върху психическото му състояние.
още >>
Произведения на стари майстори в модната колекция на Сотбис (21.01.2020)
Аукционната къща Сотбис си партнира с компанията за дрехи Highsnobiety, за да създаде линия от тениски, пуловери и блузи с качулка, украсени с произведения на изкуството, датирани от 16 век. По този начин линията облекло е предназначена да служи като вход в света на изкуството за любителите на спортни дрехи, които имат афнитет към купуване на редки и интересни дизайни.
още >>
Според невролог картините на Франсис Бейкън разтърсват нервната система (07.01.2020)
Изкуството е един от най-дълбоките начини, които хората използват, за да манипулират околния си физически свят. Ние използваме изкуството, за да изработим социалната структура, модулирайки човешкото взаимодействие чрез образи, танци, музика и разкази. Ангажирането с изкуство ни помага доброволно да регулираме физиологичното състояние на тялото
още >>
„Рождество“ на Банкси във Витлеем - с дупка от куршум (30.12.2019)
"Това е рождество", каза управителят на хотела Уисам Салсаа, след като произведението беше инсталирано. „Това е чудесен начин да разкажете историята на Витлеем, коледната история, по различен начин - да накарате хората да мислят повече“ за това как палестинците живеят тук.
още >>
Посещаването на изложби удължава живота (30.12.2019)
Шансовете да живеят по-дълго се увеличават при хората, занимаващи се или общуващи често с изкуство, според проучването, публикувано този месец в The British Medical Journal. Хората, които посещавали музей или театър веднъж месечно или дори на всеки няколко месеца, са намалили риска да умрат в този период с 31%, сочи проучването.
още >>
Откриха най-старата фигуративна рисунка на света (17.12.2019)
Трябва да се отбележи, че абстрактни визуални форми на комуникация съществуват доста по-отдавна - малък камък с надраскани с охра кръстосани линии преди 73 000 години е най-старата известна човешка рисунка. Абстрактната рисунка е създадена от хората, обитавали периодично пещерата Бломбос на 300 км източно от Кейптаун. Тя е по-стара от предишните известни подобни примери с поне 30 000 години.
още >>
Блузата с качулка или „hoodie“ влиза в музея (03.12.2019)
„The hoodie“, първата изложба, посветена на нейните социални нюанси, се открива в началото на декември в института Het Nieuwe, Холандския институт за архитектура, дизайн и цифрова култура в Ротердам,. Смесена медийна експозиция с фотографии, музика, корици на списания и филмови кадри, както и повече от 60 модела блузи, има за цел да представи суитшърта като дреха, която Лу Стопард, кураторът на изложбата, нарича „несравнима със своето напрежение и противоречия.“
още >>
Скица помогна на експертите да установят авторство на Ботичели (19.11.2019)
След реставрация и задълбочено проучване на произхода на произведение с неидентифицирано авторство от националния музей на Кардиф, експертите стигнаха до извода, че тя е създадена от Сандро Ботичели и неговата работилница.
още >>
Питър Марино използва щастието от съвременното изкуство за обновяването на луксозен магазин Louis Vuitton в Лондон (05.11.2019)
Макар и оригинален в своя замисъл магазинът на Louis Vuitton далеч не е единствения изпълнен с изкуство, вече е обичайно модните къщи да използват изкуството, за да се популяризират - независимо дали става дума за витрини, реклами и билбордове, или чрез художествени изложби, изкуство на подиумите и по време на модните ревюта. Луксозните модни марки, знаят, че се нуждаят от нещо ново, ако искат да подчертаят своята изключителност
още >>
Текстилните дизайни на Ани Алберс и Гунта Щолцл възродени за 100-годишнината на Баухаус (29.10.2019)
Геометричните черни дизайни на Албърс от 1926 и 1927 г. са превърнати в цифрово отпечатани стенни покрития. Жаккард I и II на Албърс от 1925 и 1926 г. с цветни блокове червено, синьо и жълто на неутрален фон също заживяват нов живот.
още >>
Барон Джейкъб Ротшилд оставя банковото дело заради изкуството (22.10.2019)
Ротшилд вече е на 83 години, но животът му продължава да е изпълнен с нови планове. Повече от 30 години той е главен герой на културната сцена във Великобритания. През всичките тези години баронът учи как да се мисли стратегически и креативно, за което получава купища награди и степени. През 1985 г., оглавявайки попечителния съвет на националната галерия в Лондон, той привлича семейството Сайнсбъри, за да финансира музея. В крилото, кръстено на тях, в момента се съхранява колекция от ренесансово изкуство
още >>
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!