НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Новото метро на Ню Йорк – „малък музей под земята” (27.12.2016)
Куомо очерта ролята на публичното изкуство в плана за обновяването на инфраструктурата на Ню Йорк на стойност 100 млрд. долара. Четирите станции на метрото на Второ авеню включват мозаечни пана от Сара Зе (Sarah Sze) (на 96-а улица), Чък Клоус (Chuck Close) (86-а улица), Вик Мюниц (Vik Muniz) (72-ра улица) и Джин Шин (Jean Shin) (63-а улица).
още >>
ГАУДИ В МОСКВА (27.12.2016)
Независимо от многобройните поръчки, Гауди никога не се почувствал признат от управляващите. Единственото, което те му поверили, били фаровете за два градски площада. А едничката награда, която му присъдили - за най-малко екстравагантната от всички къща Калвет (1900 г.).
още >>
Гоблен, изобразяващ кланетата от 1982 г. в Ливан ще виси до Герника на Пикасо в Мадрид (27.12.2016)
Рамзи Далу (Ramzi Dalloul), палестински бизнесмен и колекционер на арабско изкуство, е възложил изработката на гоблена на фабриката Royal Tapestry в Мадрид. За образец на гоблена е използвана рисунка на иракския художник Диа Ал-Азауи, която в момента се намира в музея Тейт в Лондон.
още >>
ЕДНА НАРИСУВАНА ИСТОРИЯ ПРЕВЗЕМА ЕВРОПА (23.12.2016)
За европейците мексиканското изкуство на ХХ век показва екзотиката на непознатия латиноамерикански свят, но и свободата от предразсъдъци. Изложбата в парижкия музей Гранд Пале "Мексико. 1900-1950. Диего Ривера, Фрида Кало, Хосе Клементе Ороско, и авангарда "- е обявена като събитие.
още >>
ЛЕГЕНДАТА ЗА ЖЕЛЯЗНОТО МАГАРЕ (23.12.2016)
Изложбата е формално провокирана от родопска легенда, приказка за желязното магаре или още приказка за непослушни деца от село Долен. Приказката разказва за дракос, свирепо същество, което излиза след полунощ във формата на желязно магаре със светещи очи. Притихнало в дерето, пресреща закъснели пътници, хипнотизира ги и ги превръща в дракоси.
още >>
Украйна върна на Италия 17 картини, откраднати от музея във Верона в края на 2015 г. (23.12.2016)
Липсващите платна са намерени от служители на военна прокуратура и граничари на остров Турунчук, в района на Одеса през май 2016 г. Сред контрабандистите, които е трябвало да продадат произведенията на изкуството има граждани на Украйна, Русия и Молдова.
още >>
Папа Франциск назначи първата жена директор на Ватиканските музеи (23.12.2016)
Ватиканските музеи, основани от папа Юлий II, притежават забележителна колекция на произведения на изкуството. Те обхващат и Сикстинската капела, която е изрисувана от Микеланджело. През 2013 г. са осмите най-посещавани музеи в света с близо 5,5 млн. посетители.
още >>
Лондон върна на Египет откраднат барелеф от гробницата на Хатшепсут (23.12.2016)
Хатшепсут е първата жена-фараон, когато заема престола 21 години. През своето управление тя избягва да води войни за териториално разширение. По нейно време са извършени големи строежи, като храма в Даир-ел-Бахри и разширението на храма в Карнак.
още >>
НАЦИОНАЛНАТА ГАЛЕРИЯ представя БЪЛГАРСКАТА ДАМА НА МОДЕРНОТО ИЗКУСТВО (20.12.2016)
Вера Недкова работи интензивно, създава композиции, пейзажи, портрети и автопортрети. Колоритът в творбите й се променя, става по-топъл, ярък и наситен, фактурата в живописните й платна се обогатява. През 1934 и 1939 тя организира две самостоятелни изложби в София. Става член на Дружеството на новите художници.
още >>
Пет идеи за арт занимания през празниците (20.12.2016)
В случай че не се чувствате толкова уверен, че да подарите произведение на изкуството на арт любител и търсите друг жест, с който да засвидетелствате любовта си или просто искате да намерите нещо забавно, което да правите през почивните дни със семейството или приятелите си тези идеи ще оставят добри спомени дълго след празниците.
още >>
Холандският съд отреди скитското злато да бъде върнато на Украйна (20.12.2016)
Михаил Пиотровски, директор на Ермитажа в Санкт Петербург и председател на Съюза на музеите на Русия, споделя пред руски медии, че вярва, че решението ще бъде обжалвано и че „експонати от музеите на Крим, трябва да се намират в музеите на Крим”.
още >>
Графит на Стик откраднат от обществено място в Полша, за да бъде продаден (20.12.2016)
Според петицията, спорът започва през 2014 година, когато произведението на изкуството било преместено без разрешението на Стик от Laznia Center за съвременно изкуство, които са платили комисионна на художника да създаде графита на два транспортни контейнера пред обществена галерия.
още >>
Националната галерия на Дания стана собственик на една от най-важните картини на Каспар Давид Фридрих (20.12.2016)
Фридрих заема специално място в изкуството на Романтизма и се счита за един от най-важните немски художник от първата половина на ХIХ век. Пейзажите му са мечтателен поглед към природата, но и щателно проучване на природните явления.
още >>
Музеят Виктория и Албърт ще отвори нова галерия в Китай посветена на дизайна от XX-XXI век (16.12.2016)
Проектът е резултат от партньорството между държавната китайска компания China Merchants Shekou Holdings (CMSK) и музея Виктория и Албърт. Създаването на новата галерия трябва да засили международните връзки на Китай и да се разшири възможността за "взаимодействие между дизайна и обществото, дизайна и всекидневния живот на хората, дизайна и индустрията."
още >>
Полското правителство възнамерява да закупи картината "Дамата с хермелина" на Леонардо да Винчи (16.12.2016)
„Дамата с хермелина” (Dama con l'ermellino) е нарисувана в края на 15 век от Леонардо да Винчи. Според историците, дамата е Чечилия Галерани, която е била любовница на херцога на Милано Людовико Сфорца.
още >>
Берн наследява колекция Гурлит, след като съдът отхвърли оспорването на завещанието от страна на негова братовчедка (16.12.2016)
Кунстмузеум Берн съобщи, че приветства решението „с радост и облекчение”. Той заяви, че решението позволява на музея, за да си сътрудничи с базираната в Магдебург германската фондация за изгубено изкуство, и да изследва на произхода на изкуството. Задача, която се очаква да се осъществи до края на 2017 г.
още >>
Рядка рисунка на Леонардо да Винчи на стойност 15 млн. евро бе открита случайно в Париж (13.12.2016)
Служителят на аукционната къща Тади Прат забелязал сред 15-те рисунки изображение на свети Себастиян, завързан за дърво. Рисунката била направена с мастило. В последствие експерти от Metropolitan Museum of Art в Ню Йорк установили, че това е работа на Леонардо да Винчи и е нарисувана между 1482 и 1485 година.
още >>
За пръв път среща на творбите на Калдер и Миро (13.12.2016)
Формално, и двата начина на работа емблематични за художниците се определят от войната. След като алуминият се пренасочва за военни цели, Калдер се насочва към дървото, което довежда до поредица от свободно стоящи кинетични или подвижни скулптури. Творбите на Миро са с размери 38х46 см „знаейки, че може да се наложи да избяга всеки момент с работи, които са лесно преносими“
още >>
Филип Райлъндс подаде оставка като директор на колекция Пеги Гугенхайм във Венеция след 35 годишна служба (13.12.2016)
Първоначално Райлъндс се присъединява към фондация Гугенхайм като администратор на колекцията във Венеция след смъртта на Пеги Гугенхайм през 1979 г. Тогава той все още е докторант в университета в Кеймбридж. Райлъндс е близък приятел на Пеги и сина й.
още >>
Националната портретна галерия в Лондон ще бъде домакин на първата голяма изложба, посветена на портретите на Пол Сезан (09.12.2016)
Експозицията ще бъде показана в Париж, Лондон и Вашингтон в периода - 2017-18 година. Това ще бъде първата по рода си изложба на портретите на Сезан, а изложбата се организира съвместно между Musée d'Orsay в Париж, Националната портретна галерия в Лондон и Националната художествена галерия на Вашингтон.
още >>
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!