НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
След 75 години Италия получи обратно картина открадната от нацистите (23.07.2019)
В публично обръщение немският директор на музея Ейке Шмид заяви, че картината е била открадната от нацистки войници по време на Втората световна война и „понастоящем се държи от немско семейство, което след толкова време все още не я е върнало в музея въпреки многото искания от страна на италианската държава.“
още >>
„Парижката улица. Дъждовен ден“ гостува в Европа (23.07.2019)
Картината на Кайлебот „Парижка улица. Дъждовен ден”, завършена през 1877 г. сега се счита за икона на импресионизма и временно е изложена като гостуваща творба в Старата Национална галерия в Берлин. Творбата е собственост на Института по изкуствата в Чикаго. Монументалната живопис рядко е пътувала до Европа в миналото и това е първата й поява в Берлин
още >>
Олафур Елиасон предизвиква възприятието на реалността в Тейт Модърн (16.07.2019)
Тук са показани видеоклипове на текущия му проект Little Sun - соларна мини-лампа, която осигурява надежден енергиен източник. "В момента в света има около 1,2 милиарда души без достъп до енергия, които използват петрол, керосин, парафин и свещи", заяви Елиасон.
още >>
ПОДГОТВЯТ 150 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА АНРИ МАТИС (16.07.2019)
Тази година ще бъде отбелязана 150-годишнината от рождението на художника, който музеят в Ница ще отбележи с акцент върху скулптурата на Матис, което е първата голяма изложба в подобна насока и тема във Франция. Семейство Нахмад в момента е дало на Музея на Бонар в Кан творби за изложбата „От импресионизма до Бонар и Пикасо. Колекцията „Нахмад“ (експозицията ще може да се види до 3 ноември).
още >>
Покровителка на изкуството става основател на нов музей във Виена (16.07.2019)
В света на колекционерите, в който предимно има мъже, освен да си проправи път като жена и да създаде такава частна колекция, Хайди ще открие и музей. Макар че има няколко такива частни колекции във Виена и в Австрия, ангажиментът на Хайди Гос-Хортен трябва да бъде двойно възхваляван.
още >>
Хива К. (Hiwa K.) е новият носител на наградата Хектор (16.07.2019)
За изложбата посветена на наградата „Хектор“ в Kunsthalle Mannheim, Хива К. вече работи по създаването на ново произведение наречено:Alchemy of Love. Работата представлява килим, изобразяващ въздушна фотография на унищоженията в следвоенен Манхайм, като произведението е съпроводено от видео инсталацията: View From Above(2017), произведена за проведената през 2017 documenta14 в Касел.
още >>
Египет отвори отново две пирамиди, разкривайки нови находки (16.07.2019)
Находките включват също и погребални маски, както и инструменти използвани за рязане на камъни, датиращи от късния период, които обхващат почти 300 години до завладяването от Александър Велики през 332 г. пр. Хр.
още >>
Tate Modern открива най-голямата изложба на Такис в Обединеното кралство до момента (09.07.2019)
Такис е начело на кинетичното изкуство и въвежда нови форми на скулптура, живопис и музикални структури, за да впрегне и използва невидимите природни сили. През цялата си кариера той произвежда скулптури, подобни на антени, наречени „Сигнали“ - тънки, гъвкави стълбове, покрити с намерени предмети или електрически светлини, които нежно се люшкат в отговор на заобикалящата ги среда. Идеята му за тези произведения се появява, докато чака
още >>
Сградите на Франк Лойд Райт са обявени за част световното наследство на ЮНЕСКО (09.07.2019)
Осем шедьовъра на американския архитект Франк Лойд Райт, включително музеят Гугенхайм в Ню Йорк, бяха избрани за обекти на световното наследство, първите архитектурни обекти, съкровища на ЮНЕСКО Съединените Американски Щати.
още >>
Даниела Костова e aртистът, който стои зад тазгодишното опаковане на небостъргача Ringturm, Виена- седалището на водеща застрахователна група в Австрия (09.07.2019)
Проектът е символ на трансграничния културен обмен и диалог в публичните пространства, към който Wiener Städtische Versicherungsverein се стреми. Работата на Даниела Костова "Бъдещи сънища" може да бъде видяна през лятото на 2019. Инсталацията за конкретния обект е съпроводена от изложба в изложбения център на Ringturm AIRT.
още >>
Глава на Тутанкамон се продаде за $ 6 милиона, въпреки протестите от Египет (09.07.2019)
Датата 1970 г., цитирана от д-р Хавас, е важна: През тази година ЮНЕСКО въведе международна конвенция за забрана и предотвратяване на незаконната търговия с културни ценности. Обектите без документирани истории на собственост след тази дата, известни като произход, се разглеждат като проблематични за музеите и тези, които участват в законната търговия с антики.
още >>
Директорът на Британския музей подкрепя спонсорство от BP като част от бъдещата визия на институцията (09.07.2019)
BP няма да спонсорира експозиция, посветена на хората от Арктика, която трябва да бъде открита следващата година. "Изложбата представя историята на Арктика през призмата на климата и времето", твърди говорител на музея. Тя потвърждава, че петролната компания ще подкрепи една изложба през 2020 г. Други планирани изложби ще се фокусират върху историята на духовната религиозна традиция Тантра, Томас Бекет (архиепископ на Кентърбъри по време на царуването на крал Хенри II) и римския император Нерон.
още >>
Галерия Сезони представя изложба на млади автори от класа на доц. Цветослав Христов (02.07.2019)
Настоящата изложбата, която ще бъде открита на 02 юли от 18:30ч., представя творчеството на осем млади творци, като начинът на ситуиране е индивидуален и дава възможност на всеки артист да представи творческата си позиция. Самите автори са от последния клас на доц. Цветослав Христов и се развиват в областта на скулптурата. Изложбата носи интересното название „15+1“, но какъв е смисълът зад любопитното заглавие разказва доц. Христов
още >>
Тулузката картина на Караваджо продадена преди аукциона (02.07.2019)
Кой точно е купил картината, все още не се разкрива. Въпреки това, купувачът скоро ще може да разкаже за себе си и за новата придобивка, която планира да заеме на един „важен музей”.
още >>
БИБЛИЯТА НА ПИСКАТОР И РУСКИТЕ ХУДОЖНИЦИ (02.07.2019)
Изданието се отличава не само с великолепните си гравюри, но и с факта, че на страниците й се съхраняват следи от пръсти, оцветени с боя - доказателство за това, че художниците са го използвали за работа. И как европейските гравюри повлияха на местните майстори, те ще разкажат специално избрани за тази цел руски икони от края на XVII
още >>
ЕДИН ИНТЕРЕСЕН РАЗГОВОР ВЪРХУ РАЗВИТИЕТО НА ИЗКУСТВОТО (02.07.2019)
Преди няколко месеца шведът Даниел Бирнбаум, в миналото куратор на 53-ото Венецианско биенале и съкуратор на двете биеналета за модерно изкуство в Москва, направи рязък завой в кариерата си. Той напусна поста си на директор на Стокхолмския музей за съвременно изкуство, а и департамента „Стадел Арт“ във Франкфурт, където е ректор в продължение на много години. Сега преподава само от време на време и заема длъжността художествен ръководител на Acute Art
още >>
Изложба НеМОСКВА се открива в Брюксел (02.07.2019)
Екип от 60 руски и чуждестранни куратори, експерти и фигури от съвременното изкуство тръгва с влак по Транссибирската железница с спирки в 12 града: Нижни Новгород, Перм, Екатеринбург, Тюмен, Омск, Новосибирск, Томск, Красноярск, Иркутск, Улан-Уде, Хабаровск и крайната точка - Владивосток. Пътуването продължава почти четири седмици. Целта му е да запознае участниците с културата и съвременното
още >>
Новооткрит портрет на „жената - папа“ дело на Веласкес отива на търг (25.06.2019)
Олимпия Памфили е една от най-влиятелните фигури в папския двор по време на мандата на своя зет. Нейното влияние върху папата е добре известно, дори кардинал Алесандро Бичи заявява ядосано за избирането на Инокентий през октомври 1644 г.,: „Господа, току-що избрахме жена папа“.
още >>
Револверът на Ван Гог продаден за 162 000 евро (25.06.2019)
Револверът, с който вероятно се е застрелял Винсент ван Гог бе продаден за 162 000 евро на дневния търг в Drout, Париж. AuctionArt Rémy Le Fur, който оцени лота на 40-60 хиляди евро, нарече револвера „най-известното оръжие в историята на изкуството“. Името на купувача все още не е оповестено.
още >>
Караваджо или не? (25.06.2019)
Проблемът с тулузката Юдит е в това, че тя не се вписва в нито един от периодите на Караваджо. Осветлението в нея е много по-грубо, отколкото във всяко едно от неговите неаполитански платна от 1606-1607 година. Тогава той създава „Седемте дела на милосърдието“ и „Бичуването на Христос“, където съчетанието на сребриста светлина и гъста нощна тъмнина създава нов тип емоционално изразяване.
още >>
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!